Знання гартуються в подорожах

А Ви розглядали пятигривневу купюру? Знаєте, що на ній зображена Суботівська Іллівська церква? Знаєте, що не існує жодного достовірного портрета Богдана Хмельницького? (Портрети Великого гетьмана виконуються лише за загальними рисами.) Розгадували таємницю, чи є шляхтичем Богдан Хмельницький, а чи справжнім українцем? Вивчали козацький рух, визвольні війни в Україні? А питання ж надзвичайно актуальні. Адже історія стосунків з Росією повторюється, на жаль.

Саме з розгляду цих питань виникла ідея екскурсійно вивчати минувшину України, а саме, побачити і відчути на історичний смак п’ять гетьманських столиць: Чигирин, Батурин, Глухів, Немирів, Гадяч. Безумовно , ідея прекрасна, на щастя і батьки підтримали її. І ось вже Черкащина  для учнів 8-А класу Української загальноосвітньої школи №2 стає на цілий день гостинною господинею. Пропонує замилуватись осінньою палітрою лісів, глибокими зеленавими ярами, звивистими стрічками доріг, червоними яблуками в кошиках на продаж. Ось і зупинка №1: Чигирин – національний історико-культурний заповідник, перша столиця незалежної України, резиденція гетьмана Хмельницького. Тай він сам з високої гори спостерігає за гостями любого йому міста. Історичні рештки фортеці вражають товщиною стін, а з самої гори Богдана відкривається прекрасний вид на місто. Музейні працівники запрошують  ознайомитись з історичними експонатами. Від нас Чигирин отримав захоплене «Так!»

А попереду Суботів - друга зупинка. Це поселення, за яке боровся Великий гетьман, адже рідна батьківська земля була підло й ганебно відібрана шляхтичем Данилом Чаплинським. Саме ця історія стала поштовхом до початку Визвольної війни1648-1654 рр. Перемога, звичайно ж, за Богданом Хмельницьким, бо з ним козаки Запорізької Січі, останнє пристанище теж тут, в Іллівській церкві, батьківській землі, - та не судилось. Чому? Шлях прокладено, збирайтесь в дорогу.

Зупинкою №3 стає місцина Холодний Яр. Це реліктовий лісовий масив, який має історичне значення: навколо нього скіфські кургани і понад 150 найменувань археологічних та наукових об’єктів. В центрі ж найбільше Скіфське або Мотронинське городище (VI ст. до н.е.). Наразі це Мотронинський монастир і знаменита Троїцька церква. Тут особливий настрій,  особлива аура, особливе чисте аж дзвінке повітря. Ліс настільки густий, що місцями не пробивається сонячне проміння. Навіть жартома згадується дитяче: «У темному-темному лісі жив темний-темний чоловік...».

Але хоча в автобусі і стало «претемно», темного чоловіка не було. Бо зустрічали нас чудові люди (холодноярці) приязними посмішками та бажанням розповісти все-все про місцину, в якій проживають. (А ви маєте інформацію про Холодноярську республіку?)

Хіба ж можна було поїхати додому і не побачити 1100-річний дуб, що росте за селищем Будою. Це і є зупинка №4 подорожі. Дуб названий на честь Максима Залізняка, знаменитого ватажка повстанців Коліївщини. Стовбур дерева в обхваті становить 9 метрів, висота 24 метри, його 6 разів вражали громовиці.

Це справжній приклад стійкості для нас українців.

Так, важко 8 годин на добу провести в дорозі. Та Ви ж знаєте, що з хорошими друзями ніде не засумуєш.

Отже, подорожуйте: побачити на власні очі все описане вище, скласти власні враження, - це того варте.

Далі буде.

Класний керівник 8-А класу Рясна Г.М.

P.S. Рекомендуємо телеканал «Мега», а саме серію навчально-пізнавальних фільмів «У пошуках істини». На класній годині ми переглянули фільм «Богдан Хмельницький. Обличчя з купюри». До речі, наш земляк, що навіть навчався в Українській школі №2, історик-вчений Тарас Чухліб є авторитетним співведучим фільму. Гарного перегляду і подорожей.

Учні 8-А класу.